UPT28E3/TR7, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 28VWM 47.8VC POWERMIT1
UPT28E3/TR7 Images
UPT28E3/TR7 Images
Product Attributes:
  • Part Number: UPT28E3/TR7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 28VWM 47.8VC POWERMIT1
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • UPT28E3/TR7 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    PIC16F1776-E/SO
    IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
    90025-01TX
    NPN TRANSISTOR
    PIC18F4685-E/ML
    IC MCU 8BIT 80KB FLASH 44QFN
    MIC2211-MMYML-TR
    IC REG LINEAR 2.8V/2.8V 10MLF
    1N5913PE3/TR8
    DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL
    JANTX2N6802
    MOSFET N-CH 500V 2.5A TO205AF
    Product Specifications:
  • MfrPart.: UPT28E3/TR7
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: 1
  • BidirectionalChannels: -
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 28V
  • Voltage-Breakdown(Min): 31V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 47.8V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 3.13A
  • Power-PeakPulse: 1000W (1kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)