UPTB17/TR7, Microchip Technology, Circuit Protection~TVS - Diodes, TVS DIODE 17VWM 29.2VC POWERMIT1
UPTB17/TR7 Images
UPTB17/TR7 Images
Product Attributes:
  • Part Number: UPTB17/TR7
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Description: TVS DIODE 17VWM 29.2VC POWERMIT1
  • Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • UPTB17/TR7 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Microchip Technology, you may also be interested in the following:
    MXP5KE130A
    TVS DIODE 130VWM 209VC DO204AL
    PIC24EP128MC202T-E/MM
    IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFN
    UXN14M9P
    PRESCALER - DC-14GHZ
    MCP1700T-4502E/MB
    IC REG LINEAR 4.5V 250MA SOT89-3
    MSCNC4031U-10
    NSHIELD EDGE HSM USB DEVICE
    1N5341CE3/TR8
    DIODE ZENER 6.2V 5W T18
    Product Specifications:
  • MfrPart.: UPTB17/TR7
  • Mfr: Microchip Technology
  • Product Category: Circuit Protection~TVS - Diodes
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • Type: Zener
  • UnidirectionalChannels: -
  • BidirectionalChannels: 1
  • Voltage-ReverseStandoff(Typ): 17V
  • Voltage-Breakdown(Min): 19V
  • Voltage-Clamping(Max)@Ipp: 29.2V
  • Current-PeakPulse(10/1000µs): 5.14A
  • Power-PeakPulse: 1000W (1kW)
  • PowerLineProtection: No
  • Applications: General Purpose
  • Capacitance@Frequency: -
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C (TJ)