SIT8208AC-3F-18S-66.666660T Images
Product Attributes:
  • Part Number: SIT8208AC-3F-18S-66.666660T
  • Manufacturer: SiTime
  • Description: MEMS OSC XO 66.66666MHZ LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • SIT8208AC-3F-18S-66.666660T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For SiTime, you may also be interested in the following:
    SIT8209AI-G1-18S-156.257812Y
    MEMS OSC XO 156.257812MHZ LVCMOS
    SIT8208AC-3F-25S-14.000000T
    MEMS OSC XO 14.0000MHZ LVCMOS LV
    SIT9003AC-33-33ED-2.48000
    MEMS OSC XO 2.48000MHZ LVCMOS LV
    SIT8208AC-8F-33S-6.000000Y
    MEMS OSC XO 6.0000MHZ LVCM LVTTL
    SIT8208AC-21-28S-12.000000
    MEMS OSC XO 12.0000MHZ LVCMOS LV
    SIT8208AC-2F-28E-27.000000X
    MEMS OSC XO 27.0000MHZ LVCMOS LV
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SIT8208AC-3F-18S-66.666660T
  • Mfr: SiTime
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: SiT8208
  • PartStatus: Active
  • BaseResonator: MEMS
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 66.66666 MHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: LVCMOS, LVTTL
  • Voltage-Supply: 1.8V
  • FrequencyStability: ±10ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 31mA
  • Ratings: -
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-SMD, No Lead
  • Size/Dimension: 0.197 L x 0.126 W (5.00mm x 3.20mm)