SIT8208AC-G1-28S-74.175824Y Images
Product Attributes:
  • Part Number: SIT8208AC-G1-28S-74.175824Y
  • Manufacturer: SiTime
  • Description: MEMS OSC XO 74.175824MHZ LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • SIT8208AC-G1-28S-74.175824Y Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For SiTime, you may also be interested in the following:
    SIT8208AC-G3-33E-74.175824X
    MEMS OSC XO 74.175824MHZ LVCMOS
    SIT8209AI-G3-25E-133.333333X
    MEMS OSC XO 133.333333MHZ LVCMOS
    SIT8208AC-G1-28E-18.432000T
    MEMS OSC XO 18.4320MHZ LVCMOS LV
    SIT1602BC-21-30N-32.768000
    MEMS OSC XO 32.7680MHZ H/LV-CMOS
    SIT1602BI-71-18N-4.000000
    MEMS OSC XO 4.0000MHZ H/LV-CMOS
    SIT1602BI-73-30S-66.600000
    MEMS OSC XO 66.6000MHZ H/LV-CMOS
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SIT8208AC-G1-28S-74.175824Y
  • Mfr: SiTime
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: SiT8208
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 74.175824 MHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: LVCMOS, LVTTL
  • Voltage-Supply: 2.8V
  • FrequencyStability: ±20ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 33mA
  • Package/Case: 4-SMD, No Lead
  • Size/Dimension: 0.106 L x 0.094 W (2.70mm x 2.40mm)