SIT8208AI-81-18S-66.666660 Images
Product Attributes:
  • Part Number: SIT8208AI-81-18S-66.666660
  • Manufacturer: SiTime
  • Description: MEMS OSC XO 66.66666MHZ LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • SIT8208AI-81-18S-66.666660 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For SiTime, you may also be interested in the following:
    SIT8209AC-G1-25E-133.333330X
    MEMS OSC XO 133.33333MHZ LVCMOS
    SIT8208AI-82-18E-40.500000
    MEMS OSC XO 40.5000MHZ LVCMOS LV
    SIT8209AC-82-28S-166.666660
    MEMS OSC XO 166.66666MHZ LVCMOS
    SIT8208AI-3F-18S-33.300000T
    MEMS OSC XO 33.3000MHZ LVCMOS LV
    SIT8208AC-32-28E-12.000000
    MEMS OSC XO 12.0000MHZ LVCMOS LV
    SIT8208AC-3F-33S-66.000000T
    MEMS OSC XO 66.0000MHZ LVCMOS LV
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SIT8208AI-81-18S-66.666660
  • Mfr: SiTime
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Strip
  • Series: SiT8208
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 66.66666 MHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: LVCMOS, LVTTL
  • Voltage-Supply: 1.8V
  • FrequencyStability: ±20ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 31mA
  • Package/Case: 4-SMD, No Lead
  • Size/Dimension: 0.276 L x 0.197 W (7.00mm x 5.00mm)