SIT8209AC-G1-25E-166.666666Y Images
Product Attributes:
  • Part Number: SIT8209AC-G1-25E-166.666666Y
  • Manufacturer: SiTime
  • Description: MEMS OSC XO 166.666666MHZ LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • SIT8209AC-G1-25E-166.666666Y Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For SiTime, you may also be interested in the following:
    SIT8209AC-82-18S-156.253906
    MEMS OSC XO 156.253906MHZ LVCMOS
    SIT8209AI-G3-33E-156.253906T
    SIT8208AI-GF-25E-3.570000T
    MEMS OSC XO 3.5700MHZ LVCM LVTTL
    SIT8208AC-32-28S-50.000000
    MEMS OSC XO 50.0000MHZ LVCMOS LV
    SIT8208AC-8F-25E-14.000000T
    MEMS OSC XO 14.0000MHZ LVCMOS LV
    SIT5001AI-2E-33E0-48.000000T
    MEMS OSC TCXO SMD
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SIT8209AC-G1-25E-166.666666Y
  • Mfr: SiTime
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: SiT8209
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 166.666666 MHz
  • Function: Enable/Disable
  • Output: LVCMOS, LVTTL
  • Voltage-Supply: 2.5V
  • FrequencyStability: ±20ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 36mA
  • Package/Case: 4-SMD, No Lead
  • Size/Dimension: 0.106 L x 0.094 W (2.70mm x 2.40mm)