SIT8209AC-G1-28S-166.666660Y Images
Product Attributes:
  • Part Number: SIT8209AC-G1-28S-166.666660Y
  • Manufacturer: SiTime
  • Description: MEMS OSC XO 166.66666MHZ LVCMOS
  • Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • SIT8209AC-G1-28S-166.666660Y Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For SiTime, you may also be interested in the following:
    SIT8209AC-22-18E-156.253906
    MEMS OSC XO 156.253906MHZ LVCMOS
    SIT8209AC-G2-18E-212.500000X
    MEMS OSC XO 212.5000MHZ LVCMOS
    SIT8208AC-2F-18S-16.367667T
    SIT8208AC-81-18E-40.500000
    MEMS OSC XO 40.5000MHZ LVCMOS LV
    SIT8208AC-2F-28E-74.176000X
    MEMS OSC XO 74.1760MHZ LVCMOS LV
    SIT8208AI-81-33S-4.096000
    MEMS OSC XO 4.0960MHZ LVCM LVTTL
    Product Specifications:
  • MfrPart.: SIT8209AC-G1-28S-166.666660Y
  • Mfr: SiTime
  • Product Category: Crystals, Oscillators, Resonators~Oscillators
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: SiT8209
  • Type: XO (Standard)
  • Frequency: 166.66666 MHz
  • Function: Standby (Power Down)
  • Output: LVCMOS, LVTTL
  • Voltage-Supply: 2.8V
  • FrequencyStability: ±20ppm
  • AbsolutePullRange(APR): -
  • OperatingTemperature: -20°C ~ 70°C
  • SpreadSpectrumBandwidth: -
  • Current-Supply(Max): 36mA
  • Package/Case: 4-SMD, No Lead
  • Size/Dimension: 0.106 L x 0.094 W (2.70mm x 2.40mm)