74ACT11240DWR, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers, IC BUFFER INVERT 5.5V 24SOIC
Product Attributes:
Part Number: 74ACT11240DWR
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC BUFFER INVERT 5.5V 24SOIC
Category: Integrated Circuits (ICs)~Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
74ACT11240DWR Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14SOIC
IC DUAL RETRIG MULTIVIBR 16SO
IC MCU 32BIT 1.25MB FLASH 337BGA
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128LQFP
IC VREF SHUNT ADJ 1% SOT89-3
Product Specifications:
MfrPart.: 74ACT11240DWRMfr: Texas InstrumentsDescription: IC BUFFER INVERT 5.5V 24SOICProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~Logic - Buffers, Drivers, Receivers, TransceiversPackage: Tape & Reel (TR)Series: 74ACTPartStatus: ActiveLogicType: Buffer, InvertingNumberofElements: 2NumberofBitsperElement: 4InputType: -OutputType: 3-StateCurrent-OutputHighLow: 24mA, 24mAVoltage-Supply: 4.5V ~ 5.5VOperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)MountingType: Surface MountPackage/Case: 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)74ACT11240DWR | Texas Instruments | NHE Electronics