ADC10062CIWM Images
ADC10062CIWM Images
Product Attributes:
  • Part Number: ADC10062CIWM
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC ADC 10BIT FLASH 24SOIC
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
  • ADC10062CIWM Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    TRS3243CDWR
    IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
    UCC38503N
    IC PFC CTR AV CURR 100KHZ 20DIP
    BQ24261EVM-079
    EVAL MOD LI-ION BATTERY CHARGER
    UA723CDRG4
    IC REG LIN POS ADJ 150MA 14SOIC
    DCP022405DP
    DC DC CONVERTER +/-5V 2W
    RC4558IDR
    IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ADC10062CIWM/NOPB
  • Mfr: Texas Instruments
  • Package: Tube
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • NumberofBits: 10
  • SamplingRate(PerSecond): 800k
  • NumberofInputs: 2
  • InputType: Single Ended
  • DataInterface: Parallel
  • Configuration: MUX-S/H-ADC
  • Ratio-S/H:ADC: 1:1
  • NumberofA/DConverters: 1
  • Architecture: Flash
  • ReferenceType: External
  • Voltage-SupplyAnalog: 5V
  • Voltage-SupplyDigital: 5V
  • Features: -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • Package/Case: 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)