ADC10065CIMT Images
ADC10065CIMT Images
Product Attributes:
  • Part Number: ADC10065CIMT
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC ADC 10BIT PIPELINED 28TSSOP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
  • ADC10065CIMT Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    TRSF3243CDWG4
    IC TRANSCEIVER FULL 3/5 28SOIC
    UC3625Q
    IC MOTOR DRIVER 10V-18V 28PLCC
    TMS320DM8168SCYG4
    IC DGTL MEDIA PROCESSR 1031FCBGA
    CD40175BEG4
    IC FF D-TYPE SNGL 4BIT 16DIP
    BQ24103AEVM
    BQ24103AEVM
    TPS61103EVM-216
    EVAL MOD FOR TPS61103
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ADC10065CIMT/NOPB
  • Mfr: Texas Instruments
  • Package: Tube
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • NumberofBits: 10
  • SamplingRate(PerSecond): 65M
  • NumberofInputs: 1
  • InputType: Differential, Single Ended
  • DataInterface: Parallel
  • Configuration: S/H-ADC
  • Ratio-S/H:ADC: 1:1
  • NumberofA/DConverters: 1
  • Architecture: Pipelined
  • ReferenceType: External, Internal
  • Voltage-SupplyAnalog: 2.7V ~ 3.6V
  • Voltage-SupplyDigital: 2.5V ~ 3.6V
  • Features: -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • Package/Case: 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)