ADC121C027CIMKX Images
ADC121C027CIMKX Images
Product Attributes:
  • Part Number: ADC121C027CIMKX
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC ADC 12BIT SAR TSOT23-6
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
  • ADC121C027CIMKX Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    TAS5162DDVR
    IC AMP CLSS D STER 210W 44HTSSOP
    MSP430F1222IDWR
    IC MCU 16BIT 4KB FLASH 28SOIC
    LM3646YFQR
    IC LED DRIVER RGLTR DIM 20DSBGA
    TPA3101D2PHP
    IC AMP CLASS D STER 10W 48HTQFP
    LMZ10505TZX-ADJ
    DC DC CONVERTER 0.8-5V
    ADS7953EVM
    EVALUATION MODULE FOR ADS7953
    Product Specifications:
  • MfrPart.: ADC121C027CIMKX/NOPB
  • Mfr: Texas Instruments
  • Package: Bulk
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • NumberofBits: 12
  • SamplingRate(PerSecond): 188.9k
  • NumberofInputs: 1
  • InputType: Single Ended
  • DataInterface: I²C
  • Configuration: S/H-ADC
  • Ratio-S/H:ADC: 1:1
  • NumberofA/DConverters: 1
  • Architecture: SAR
  • ReferenceType: Supply
  • Voltage-SupplyAnalog: 2.7V ~ 5.5V
  • Voltage-SupplyDigital: 2.7V ~ 5.5V
  • Features: -
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 105°C