Product Attributes:
Part Number: ADC12D800RFIUT
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC ADC 12BIT FOLD INTERP 292BGA
Category: Integrated Circuits (ICs)~Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
ADC12D800RFIUT Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC MULTIVIBRATOR 13.2NS 16TSSOP
IC REG LIN 1.2V 1.5A 8SO PWRPAD
IC INVERTER 1CH 1-INP SOT23-5
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
Product Specifications:
MfrPart.: ADC12D800RFIUTMfr: Texas InstrumentsDescription: IC ADC 12BIT FOLD INTERP 292BGAProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)Package: TubeSeries: -PartStatus: ActiveNumberofBits: 12SamplingRate(PerSecond): 1.6GNumberofInputs: 2InputType: DifferentialDataInterface: LVDS - ParallelConfiguration: MUX-S/H-ADCRatio-S/H:ADC: 1:1NumberofA/DConverters: 2Architecture: Folding InterpolatingReferenceType: InternalVoltage-SupplyAnalog: 1.8V ~ 2VVoltage-SupplyDigital: 1.8V ~ 2VFeatures: Simultaneous SamplingOperatingTemperature: -40°C ~ 85°CPackage/Case: 292-BBGAADC12D800RFIUT | Texas Instruments | NHE Electronics