LM1085IT-3.3, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
Product Attributes:
Part Number: LM1085IT-3.3
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM1085IT-3.3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC MUX/DEMUX 12 X 1:3 56TSSOP
IC REG BUCK ADJUSTABLE 3A 10WSON
IC HOT SWAP CTRLR GP 16SOIC
IC CROSSPOINT SW 1 X 2:2 16SOIC
EXPERIMENTER MSP430FR5739 EVAL
IC VREF SHUNT 0.5% TO92-3
Product Specifications:
MfrPart.: LM1085IT-3.3/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-3Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: TubeSeries: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 27VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 1.5V @ 3ACurrent-Output: 3ACurrent-Quiescent(Iq): 10 mACurrent-Supply(Max): -PSRR: 72dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Current, Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Through HolePackage/Case: TO-220-3LM1085IT-3.3 | Texas Instruments | NHE Electronics