LM25101CSD Images
LM25101CSD Images
Product Attributes:
  • Part Number: LM25101CSD
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC GATE DRVR HALF-BRIDGE 10WSON
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Gate Drivers
  • LM25101CSD Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    BQ500100DCKT
    VOLTAGE OUTPUT CURRENT SHUNT MON
    LVDS-18B-EVK
    BOARD EVALUATION DS92LV18
    BQ24800RUYR
    IC BAT CNTL MULTCHEM 1-4C 28WQFN
    TMDSDIM100CON5PK
    DIM100 CONNECTOR 5PK
    TLV2624IPW
    IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14TSSOP
    OPA635N/250
    IC VOLT FEEDBACK 1CIRC SOT23-6
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LM25101CSD/NOPB
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Gate Drivers
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: -
  • PartStatus: Active
  • DrivenConfiguration: Half-Bridge
  • ChannelType: Independent
  • NumberofDrivers: 2
  • GateType: N-Channel MOSFET
  • Voltage-Supply: 9V ~ 14V
  • LogicVoltage-VILVIH: 2.3V, -
  • Current-PeakOutput(SourceSink): 1A, 1A
  • InputType: Non-Inverting
  • HighSideVoltage-Max(Bootstrap): 100 V
  • Rise/FallTime(Typ): 990ns, 715ns
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)