LM2586T-12, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators, IC REG MULT CONFG 12V 3A TO220-7
Product Attributes:
Part Number: LM2586T-12
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG MULT CONFG 12V 3A TO220-7
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
LM2586T-12 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC GATE XOR 1CH 2-INP SOT23-5
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
SENSOR ANALOG -40C-125C SOT23-3
IC SWITCH DUAL SP4T 16UQFN
IC AMP CLSS AB MONO 1.4W 10VSSOP
IC RGSTRD BUS EXCHANGER 56BGA
Product Specifications:
MfrPart.: LM2586T-12/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG MULT CONFG 12V 3A TO220-7Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching RegulatorsPackage: TubeSeries: SIMPLE SWITCHER®PartStatus: ObsoleteFunction: Step-Up, Step-Up/Step-DownOutputConfiguration: PositiveTopology: Boost, Flyback, Forward ConverterOutputType: FixedNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 4VVoltage-Input(Max): 40VVoltage-Output(Min/Fixed): 12VVoltage-Output(Max): -Current-Output: 3A (Switch)Frequency-Switching: 100kHz ~ 200kHzSynchronousRectifier: NoOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Through HolePackage/Case: TO-220-7 Formed LeadsLM2586T-12 | Texas Instruments | NHE Electronics