LM2588T-12, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators, IC REG MULT CONFG 12V 5A TO220-7
Product Attributes:
Part Number: LM2588T-12
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG MULT CONFG 12V 5A TO220-7
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
LM2588T-12 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC MUX/DEMUX ANALOG HS 24-SSOP
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14DIP
IC TRNSFRMR CNTLR 3-13.5V 8TSSOP
IC TXRX NON-INVERT 5.5V 56SSOP
54HCT373 OCTAL D-TYPE TRANSPAREN
Product Specifications:
MfrPart.: LM2588T-12/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG MULT CONFG 12V 5A TO220-7Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching RegulatorsPackage: TubeSeries: SIMPLE SWITCHER®PartStatus: ObsoleteFunction: Step-Up, Step-Up/Step-DownOutputConfiguration: PositiveTopology: Boost, Flyback, Forward ConverterOutputType: FixedNumberofOutputs: 1Voltage-Input(Min): 4VVoltage-Input(Max): 40VVoltage-Output(Min/Fixed): 12VVoltage-Output(Max): -Current-Output: 5A (Switch)Frequency-Switching: 100kHz ~ 200kHzSynchronousRectifier: NoOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Through HolePackage/Case: TO-220-7 Formed LeadsLM2588T-12 | Texas Instruments | NHE Electronics