LM2936MM-3.3, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP
Product Attributes:
Part Number: LM2936MM-3.3
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM2936MM-3.3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC TXRX NON-INVERT 5.25V 20SOIC
EVALUATION MODULE FOR ADS8342
SENSOR HALL ANALOG SOT23-3
DGTL ISO 5000VRMS 6CH GP 16SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: LM2936MM-3.3/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOPProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 40VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.4V @ 50mACurrent-Output: 50mACurrent-Quiescent(Iq): 15 µACurrent-Supply(Max): 2.5 mAPSRR: 60dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Temperature, Reverse Polarity, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)LM2936MM-3.3 | Texas Instruments | NHE Electronics