LM340LAH-12, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 12V 100MA TO39-3
Product Attributes:
Part Number: LM340LAH-12
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 12V 100MA TO39-3
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM340LAH-12 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
SN54LS161A SYNCHRONOUS 4-BIT COU
IC BUF NON-INVERT 3.6V 14SOIC
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80HTQFP
IC REG CTRLR BCK/BOOST/FLYBK 8SO
IC INTERFACE SPECIALIZED 56WQFN
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 16QFN
Product Specifications:
MfrPart.: LM340LAH-12/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 12V 100MA TO39-3Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: BulkSeries: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 35VVoltage-Output(Min/Fixed): 12VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 2V @ 1ACurrent-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): 6 mACurrent-Supply(Max): -PSRR: 70dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Current, Short CircuitOperatingTemperature: 0°C ~ 70°CMountingType: Through HolePackage/Case: TO-205AD, TO-39-3 Metal CanLM340LAH-12 | Texas Instruments | NHE Electronics