LM3502SQX-35 Images
LM3502SQX-35 Images
Product Attributes:
  • Part Number: LM3502SQX-35
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC LED DRIVER RGLTR DIM 16WQFN
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - LED Drivers
  • LM3502SQX-35 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    SM72295MAX
    IC PHOTO FULL BRIDGE DR 28SOIC
    SN74AS153DRG4
    IC MULTIPLEXER 2 X 4:1 16SOIC
    CAHCT138QPWRG4Q1
    IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16TSSOP
    MSP432P401MIRGCR
    IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64VQFN
    LP5912Q0.9DRVTQ1
    IC REG LINEAR 0.9V 500MA 6WSON
    LM748CN
    IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LM3502SQX-35/NOPB
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - LED Drivers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • Type: DC DC Regulator
  • Topology: Step-Up (Boost)
  • InternalSwitch(s): Yes
  • NumberofOutputs: 2
  • Voltage-Supply(Min): 2.5V
  • Voltage-Supply(Max): 5.5V
  • Voltage-Output: 35V
  • Current-Output/Channel: 750mA (Switch)
  • Frequency: 1MHz
  • Dimming: PWM
  • Applications: Backlight
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)