IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
IC INVERTER 1CH 1-INP 6SON
IC STROBED FIFO 64X18 56-SSOP
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10VSON
DGTL ISO 3000VRMS 4CH GP 16SSOP
IC REG CONV DDR 1OUT 28HTSSOP
Product Specifications:
MfrPart.: LM3503SQX-25/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC LED DRIVER RGLTR DIM 16WQFNProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - LED DriversPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteType: DC DC RegulatorTopology: Step-Up (Boost)InternalSwitch(s): YesNumberofOutputs: 2Voltage-Supply(Min): 2.5VVoltage-Supply(Max): 5.5VVoltage-Output: 25VCurrent-Output/Channel: 600mA (Switch)Frequency: 1MHzDimming: Analog, PWMApplications: BacklightOperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)MountingType: Surface MountPackage/Case: 16-WFQFN Exposed PadLM3503SQX-25 | Texas Instruments | NHE Electronics