LM3S5951-IBZ80-C3T Images
LM3S5951-IBZ80-C3T Images
Product Attributes:
  • Part Number: LM3S5951-IBZ80-C3T
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • LM3S5951-IBZ80-C3T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    CD74HCT273E
    IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20DIP
    TIOL111DMWT
    IC TRANSCEIVER 1/1 10VSON
    CD74HCT7046AM
    IC PLL W/VCO/LOCK DETECT 16-SOIC
    SN74S157N
    IC MULTIPLEXER 4 X 2:1 16DIP
    TLV70030DSET
    IC REG LINEAR 3V 200MA 6WSON
    SN74S37NSRE4
    IC GATE NAND 4CH 2-INP 14SOP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LM3S5951-IBZ80-C3T
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 5000
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: ARM® Cortex®-M3
  • CoreSize: 32-Bit
  • Speed: 80MHz
  • Connectivity: CANbus, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 67
  • ProgramMemorySize: 256KB (256K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 64K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.08V ~ 1.32V
  • DataConverters: A/D 16x10b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)