LM3S9GN5-IQC80-A1 Images
LM3S9GN5-IQC80-A1 Images
Product Attributes:
  • Part Number: LM3S9GN5-IQC80-A1
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • LM3S9GN5-IQC80-A1 Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    TAS5110DAPRG4
    IC AMP CLASS D STER 50W 32HTSSOP
    TPS2480PW
    IC HOT SWAP CTRLR GP 20TSSOP
    BQ24901PWR
    IC BATT CHG LI-ION 1CELL 14TSSOP
    TL432LIBIDBZR
    IC VREF SHUNT ADJ 0.5% SOT23-3
    ADS4129IRGZ25
    IC ADC 12BIT PIPELINED 48VQFN
    CD74HCT280E
    IC PARITY GEN/CHKER 9-BIT 14DIP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LM3S9GN5-IQC80-A1
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tray
  • Series: Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: ARM® Cortex®-M3
  • CoreSize: 32-Bit
  • Speed: 80MHz
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 72
  • ProgramMemorySize: 384KB (384K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 64K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.235V ~ 1.365V
  • DataConverters: A/D 16x12b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)