LM3S9U81-IQC80-A2T Images
LM3S9U81-IQC80-A2T Images
Product Attributes:
  • Part Number: LM3S9U81-IQC80-A2T
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
  • Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • LM3S9U81-IQC80-A2T Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    SN74LV125ATNSG4
    IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 14SOP
    SN74HC374DB
    IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SSOP
    ADC101S051CIMFX
    IC ADC 10BIT SAR SOT23-6
    CD4011UBPWG4
    IC GATE NAND 4CH 2-INP 14TSSOP
    TPS7A1118PDRVR
    IC REG LINEAR 1.8V 500MA 6WSON
    ADS5545IRGZT
    IC ADC 14BIT PIPELINED 48VQFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LM3S9U81-IQC80-A2T
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~Embedded - Microcontrollers
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • PartStatus: Obsolete
  • CoreProcessor: ARM® Cortex®-M3
  • CoreSize: 32-Bit
  • Speed: 80MHz
  • Connectivity: CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Peripherals: Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
  • NumberofI/O: 65
  • ProgramMemorySize: 384KB (384K x 8)
  • ProgramMemoryType: FLASH
  • EEPROMSize: -
  • RAMSize: 96K x 8
  • Voltage-Supply(Vcc/Vdd): 1.235V ~ 1.365V
  • DataConverters: A/D 16x12b
  • OscillatorType: Internal
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C (TA)