LM78L62ACZ, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 6.2V 100MA TO92-3
Product Attributes:
Part Number: LM78L62ACZ
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 6.2V 100MA TO92-3
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM78L62ACZ Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC BUF NON-INVERT 5.25V 20SOIC
IC BUFFER INVERT 5.25V 16SO
IC INVERTER 6CH 6-INP 14DIP
IC REG BUCK 1.6V 500MA 10VSON
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 SOT23-5
Product Specifications:
MfrPart.: LM78L62ACZ/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 6.2V 100MA TO92-3Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 35VVoltage-Output(Min/Fixed): 6.2VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): -Current-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): 2 mACurrent-Supply(Max): -PSRR: 46dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: 0°C ~ 125°CMountingType: Through HolePackage/Case: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)LM78L62ACZ | Texas Instruments | NHE Electronics