LM78M12CH, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 12V 500MA TO39-3
Product Attributes:
Part Number: LM78M12CH
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 12V 500MA TO39-3
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LM78M12CH Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SSOP
MULTIPLEXER, LS SERIES TTL
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14SOIC
EVALUATION MODULE FOR BUF16821
IC SHIFT REGISTER SGL 8B 16SSOP
Product Specifications:
MfrPart.: LM78M12CH/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 12V 500MA TO39-3Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: BulkSeries: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 35VVoltage-Output(Min/Fixed): 12VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): -Current-Output: 500mACurrent-Quiescent(Iq): 3 mACurrent-Supply(Max): -PSRR: 71dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Through HolePackage/Case: TO-205AD, TO-39-3 Metal CanLM78M12CH | Texas Instruments | NHE Electronics