LMZ14201EXTTZ Images
LMZ14201EXTTZ Images
Product Attributes:
  • Part Number: LMZ14201EXTTZ
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: DC DC CONVERTER 0.8-6V
  • Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • LMZ14201EXTTZ Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    TAS6424MQDKQRQ1
    IC AUDIO OPAMP
    TMS320F28033PNS
    IC MCU 32BIT 64KB FLASH 80LQFP
    LM5025AEVAL
    BOARD EVALUATION LM5025A
    TPS40100RGET
    IC REG CTRLR BUCK 24QFN
    INA597IDR
    PRECISION (200UV OFFSET), 2MHZ
    TPA6130A2RTJRG4
    IC AMP CLASS AB STER 290MW 20QFN
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LMZ14201EXTTZ/NOPB
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters
  • Package: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
  • Series: SIMPLE SWITCHER®
  • PartStatus: Active
  • Type: Non-Isolated PoL Module
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 6V
  • Voltage-Input(Max): 42V
  • Voltage-Output1: 0.8 ~ 6V
  • Voltage-Output2: -
  • Voltage-Output3: -
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 1A
  • Power(Watts): -
  • Voltage-Isolation: -
  • Applications: ITE (Commercial)
  • Features: UVLO
  • OperatingTemperature: -55°C ~ 125°C
  • Efficiency: 90%
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: TO-PMOD-7, Power Module
  • Size/Dimension: 0.40 L x 0.39 W x 0.18 H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)