LMZ22005TZ, Texas Instruments, Power Supplies - Board Mount~DC DC Converters, DC DC CONVERTER 0.8-6V
LMZ22005TZ Images
LMZ22005TZ Images
Product Attributes:
  • Part Number: LMZ22005TZ
  • LMZ22005TZ Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    SN250037DWR
    SN250037DWR
    SN74LVC3G07YEAR
    IC BUF NON-INVERT 5.5V 8DSBGA
    TPS2112PWR
    IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP
    TPS3838E18DBVTG4
    IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
    BQ29401DCT3E6
    IC BATT PROT LI-ION 2-4CELL SM8
    MSP430F2419TPNR
    IC MCU 16BIT 120KB FLASH 80LQFP
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LMZ22005TZ/NOPB
  • Package: Tray
  • NumberofOutputs: 1
  • Voltage-Input(Min): 6V
  • Voltage-Input(Max): 20V
  • Voltage-Output1: 0.8 ~ 6V
  • Voltage-Output4: -
  • Current-Output(Max): 5A
  • Features: UVLO
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 125°C
  • Efficiency: 92%
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: TO-PMOD-7, Power Module
  • Size/Dimension: 0.40 L x 0.39 W x 0.18 H (10.2mm x 9.9mm x 4.6mm)