LMZ23603EVAL Images
LMZ23603EVAL Images
Product Attributes:
  • Part Number: LMZ23603EVAL
  • Manufacturer: Texas Instruments (TI)
  • Description: BOARD EVAL PWR MOD LMZ23603
  • Category: Development Boards, Kits, Programmers~Evaluation Boards - DC-DC &
  • LMZ23603EVAL Datasheet (PDF)
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
  • For Texas Instruments, you may also be interested in the following:
    LM3153MH-3.3
    IC REG CTRLR BUCK 14TSSOP
    SN74HCS14QPWRQ1
    IC INVERTER 6CH 1-INP 14TSSOP
    SN74HC04D
    IC INVERTER 6CH 6-INP 14SOIC
    SN74LVC1G06YZVR
    IC BUFFER INVERT 5.5V 4DSBGA
    SN74AC573DW
    IC OCTAL TRANSP LATCH 20-SOIC
    LM9070T
    IC REG LINEAR 5V 250MA TO220-7
    Product Specifications:
  • MfrPart.: LMZ23603EVAL/NOPB
  • Mfr: Texas Instruments
  • Product Category: Development Boards, Kits, Programmers~Evaluation Boards - DC-DC &
  • Package: Box
  • Series: SIMPLE SWITCHER®
  • PartStatus: Active
  • MainPurpose: DC/DC, Step Down
  • OutputsandType: 1, Non-Isolated
  • Power-Output: -
  • Voltage-Output: 3.3V
  • Current-Output: 3A
  • Voltage-Input: 6V ~ 36V
  • RegulatorTopology: Buck
  • Frequency-Switching: 812kHz