LP2980AIM5X-2.9, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.9V 50MA SOT23-5
IC BAT CHG MULTCHEM 1-4CL 20VQFN
IC LED DRIVER LINEAR 32HTSSOP
IC REG LINEAR FIXED LDO REG
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 14SOIC
IC TXRX INVERT 5.25V 24SOIC
IC REDRIVER SATA 1CH 6GBPS 8WSON
Product Specifications:
MfrPart.: LP2980AIM5X-2.9/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.9V 50MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.9VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.22V @ 50mACurrent-Output: 50mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.2 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2980AIM5X-2.9 | Texas Instruments | NHE Electronics