LP2980AIM5X-3.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
IC INTERFACE SPECIALIZED 60WQFN
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 22VQFN
IC REG LINEAR 12V 500MA TO220-3
BOARD EVALUATION FOR ADC121S705
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: LP2980AIM5X-3.8/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.22V @ 50mACurrent-Output: 50mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.2 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2980AIM5X-3.8 | Texas Instruments | NHE Electronics