LP2980IM5-2.5, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.5V 50MA SOT23-5
Product Attributes:
Part Number: LP2980IM5-2.5
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 2.5V 50MA SOT23-5
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2980IM5-2.5 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC OPAMP VFB 2 CIRCUIT 8SOIC
IC REG BUCK 1.5V 2A 14HTSSOP
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 18SOIC
OR GATE 2-ELEMENT 2-IN CMOS 8PIN
IC HUB CONTROLLER USB 100WQFN
Product Specifications:
MfrPart.: LP2980IM5-2.5Mfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.5V 50MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.22V @ 50mACurrent-Output: 50mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.2 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2980IM5-2.5 | Texas Instruments | NHE Electronics