LP2980IM5-2.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 50MA SOT23-5
Product Attributes:
Part Number: LP2980IM5-2.8
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 2.8V 50MA SOT23-5
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2980IM5-2.8 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC DIFF VOLT COMP DUAL 8-SOIC
IC TXRX NON-INVERT 5.25V 20SOIC
IC REG QUAD BUCK/LNR SYNC 20WQFN
SENSOR HALL ANALOG SOT23-3
DGTL ISO 5000VRMS 6CH GP 16SOIC
IC GATE AND 1CH 2-INP 5DSBGA
Product Specifications:
MfrPart.: LP2980IM5-2.8/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.8V 50MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.22V @ 50mACurrent-Output: 50mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.2 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2980IM5-2.8 | Texas Instruments | NHE Electronics