LP2981A-28DBVTG4, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
IC REG CTRLR MULT TOP 16SOIC
IC DEMULTIPLEXER 1 X 1:2 6DSBGA
SENSOR DIGITAL -55C-150C 8VSSOP
IC INVERTER 6CH 6-INP 14SOIC
IC MULTIVIBRATOR 28NS 16SO
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TVSOP
Product Specifications:
MfrPart.: LP2981A-28DBVTG4Mfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.37V @ 100mACurrent-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.7 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2981A-28DBVTG4 | Texas Instruments | NHE Electronics