LP2981AIM5X-2.5, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL SOT23-5
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8DIP
IC REG BOOST 5V 1.2A 10VSON
Product Specifications:
MfrPart.: LP2981AIM5X-2.5/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.5V 100MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.37V @ 100mACurrent-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.7 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2981AIM5X-2.5 | Texas Instruments | NHE Electronics