LP2981IM5X-2.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
IC TRNSLTR BIDIRECTIONAL 16TSSOP
IC BUS SWITCH 1 X 1:1 14VQFN
IC RF TXRX+MCU WIFI 64VFQFN
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16SO
Product Specifications:
MfrPart.: LP2981IM5X-2.8/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.37V @ 100mACurrent-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.7 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2981IM5X-2.8 | Texas Instruments | NHE Electronics