LP2981IM5X-3.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.8V 100MA SOT23-5
MODULE EVAL FOR ADS61JB23
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SOIC
DC-DC POWER SUPPLY MODULE
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5DSBGA
IC CLOCKED FIFO MEMORY 56-SSOP
IC BUS FET EXCH SW 9X2:2 48TVSOP
Product Specifications:
MfrPart.: LP2981IM5X-3.8Mfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.8V 100MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.37V @ 100mACurrent-Output: 100mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.7 mAPSRR: 63dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2981IM5X-3.8 | Texas Instruments | NHE Electronics