LP2982AIM5-3.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
IC OPAMP GP 4 CIRCUIT 14SOIC
IC TRANSCEIVER FULL 2/2 16DIP
IC MCU 16BIT 8KB FRAM 28TSSOP
IC OPAMP JFET 1 CIRCUIT 8SOIC
2.7-19V 130MA-2A SURGE CLAMPING
Product Specifications:
MfrPart.: LP2982AIM5-3.8/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.33V @ 80mACurrent-Output: 50mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.4 mAPSRR: 45dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2982AIM5-3.8 | Texas Instruments | NHE Electronics