LP2982IM5-3.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
Product Attributes:
Part Number: LP2982IM5-3.8
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2982IM5-3.8 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
DC DC CONVERTER 1.2-5.5V 6A
IC LED DRIVER LINEAR 40MA 40VQFN
IC MUX/DEMUX 1 X 4:1 56SSOP
PARITY GENERATOR/CHECKER, 9-BIT
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4
Product Specifications:
MfrPart.: LP2982IM5-3.8/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.8V 50MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.33V @ 80mACurrent-Output: 50mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 1.4 mAPSRR: 45dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2982IM5-3.8 | Texas Instruments | NHE Electronics