LP2985AIM5-4.5, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 4.5V 150MA SOT23-5
IC REG CTRLR MULT TOPOLOGY 8SOIC
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 128LQFP
IC MCU 32BIT 96KB FLASH 108BGA
IC PMU PWR MGMT CONV 98BGA
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:1 8SOIC
IC BATT FUEL GAUGE LIION 9DSBGA
Product Specifications:
MfrPart.: LP2985AIM5-4.5Mfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 4.5V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 4.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.58V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 2.5 mAPSRR: 45dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2985AIM5-4.5 | Texas Instruments | NHE Electronics