LP2985AIM5X-5.7, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 5.7V 150MA SOT23-5
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 24SOIC
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8SOIC
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 20DSBGA
IDENTITY COMPARATOR, ALS SERIES
Product Specifications:
MfrPart.: LP2985AIM5X-5.7/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 5.7V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 5.7VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.58V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 2.5 mAPSRR: 45dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2985AIM5X-5.7 | Texas Instruments | NHE Electronics