LP2985IM5-5.3, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 5.3V 150MA SOT23-5
Product Attributes:
Part Number: LP2985IM5-5.3
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 5.3V 150MA SOT23-5
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP2985IM5-5.3 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 20SOIC
IC FIXED-POINT DSP 548-FCBGA
IC I/O EXPANDER I2C 4B 8SOIC
IC BACKPLANE PHY 1394 48-TQFP
IC RESOLVER SENSOR 64HTQFP
IC GP OPAMP 1 CIRCUIT SC70-5
Product Specifications:
MfrPart.: LP2985IM5-5.3/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 5.3V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 16VVoltage-Output(Min/Fixed): 5.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.58V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 95 µACurrent-Supply(Max): 2.5 mAPSRR: 45dB (1kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP2985IM5-5.3 | Texas Instruments | NHE Electronics