LP3853ES-3.3-TI, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-5
EVALUATION MODULE FOR ADS1110
IC REG CHRG PUMP LTPS 3OUT 24QFN
SINGLE-ENDED MUX, 8 CHANNEL
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO220-5
IC CURRENT MONITOR 3.5% 8SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: LP3853ES-3.3-TIMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: BulkSeries: -PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 7VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.6V @ 3ACurrent-Output: 3ACurrent-Quiescent(Iq): 10 mACurrent-Supply(Max): 10 mAPSRR: 73dB ~ 57dB (120Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°C (TJ)MountingType: Surface MountPackage/Case: TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BALP3853ES-3.3-TI | Texas Instruments | NHE Electronics