LP38693QSD-3.3, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
IC PRIORITY ENCOD 1 X 8:3 16SOIC
IC PREC ANALOG CONTROLLER 8SOIC
RF TX IC 2-FSK 300-348MHZ 16QFN
IC SUPERVISOR 1 CHANNEL 4X2SON
Product Specifications:
MfrPart.: LP38693QSD-3.3/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSONProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: Automotive, AEC-Q100PartStatus: ActiveOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 10VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.55V @ 500mACurrent-Output: 500mACurrent-Quiescent(Iq): 55 µACurrent-Supply(Max): 100 µAPSRR: 55dB (120Hz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-WDFN Exposed PadLP38693QSD-3.3 | Texas Instruments | NHE Electronics