LP38693SDX-3.3, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSON
IC AMP CLASS D STER 50W 32HTSSOP
IC TRANSCEIVER HALF 1/1 8SOIC
IC REG LINEAR 0.8V 3A TO220-5
IC REG LINEAR 8V 150MA 8SOIC
IC REG 8A/12A 28-VQFN-CLIP
Product Specifications:
MfrPart.: LP38693SDX-3.3Mfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.3V 500MA 6WSONProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: Automotive, AEC-Q100PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 10VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.3VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.55V @ 500mACurrent-Output: 500mACurrent-Quiescent(Iq): 55 µACurrent-Supply(Max): 100 µAPSRR: 55dB (120Hz)ControlFeatures: -ProtectionFeatures: Over TemperatureOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-WDFN Exposed PadLP38693SDX-3.3 | Texas Instruments | NHE Electronics