LP3984IMFX-3.1, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
IC REG QUAD BUCK/LNR 2MHZ 28VQFN
IC LED DRIVER LINEAR 32HTSSOP
IC ADC 18BIT SIGMA-DELTA 64HTQFP
IC AMP CLASS AB STER 50MW 8SOIC
IC REDRIVER SATA 1CH 6GBPS 8WSON
DC-DC POWER SUPPLY MODULE
Product Specifications:
MfrPart.: LP3984IMFX-3.1/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 3.1VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.12V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 125 µACurrent-Supply(Max): 150 µAPSRR: 60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP3984IMFX-3.1 | Texas Instruments | NHE Electronics