LP3985IM5-285, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Product Attributes:
Part Number: LP3985IM5-285
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3985IM5-285 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 28SSOP
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT 8SOIC
IC OPAMP GP 2 CIRCUIT 8VSSOP
IC BUS SWITCH 12 X 1:1 56SSOP
IC PWR SWITCH N-CHAN 1:2 8MSOP
IC AUDIO SIGNAL PROCESSR 38TSSOP
Product Specifications:
MfrPart.: LP3985IM5-285/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LIN 2.85V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.85VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.1V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): 250 µAPSRR: 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP3985IM5-285 | Texas Instruments | NHE Electronics