LP3985IM5X-2.9, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40VQFN
IC REG BUCK 3.3V 600MA 5DSBGA
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10VSON
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80BGA
EVALUATION MODULE FOR DRV10963
Product Specifications:
MfrPart.: LP3985IM5X-2.9/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.9VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.1V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 150 µACurrent-Supply(Max): 250 µAPSRR: 50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 125°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP3985IM5X-2.9 | Texas Instruments | NHE Electronics