LP3990MFX-2.5, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Product Attributes:
Part Number: LP3990MFX-2.5
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3990MFX-2.5 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
IC VREF SERIES 0.05% 8VSSOP
IC GATE XNOR 4CH 2-INP 14SOIC
IC BATT PROT LI-ION 2-5CEL 8WSON
IC PWR SWITCH 1:1 SOT23-6
Product Specifications:
MfrPart.: LP3990MFX-2.5/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.5VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.2V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 80 µACurrent-Supply(Max): 120 µAPSRR: 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 85°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP3990MFX-2.5 | Texas Instruments | NHE Electronics