LP3990MFX-2.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Product Attributes:
Part Number: LP3990MFX-2.8
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3990MFX-2.8 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
DC DC CONVERTER 1.2-5.5V 6A
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP
IC 16BIT TRANSP D LATCH 48-TSSOP
IC REG LIN 3.3V 800MA SOT223-4
IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOIC
Product Specifications:
MfrPart.: LP3990MFX-2.8/NOPBMfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 2.8V 150MA SOT23-5Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR)Series: -PartStatus: Discontinued at OutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 2.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.2V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 80 µACurrent-Supply(Max): 120 µAPSRR: 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 85°CMountingType: Surface MountPackage/Case: SC-74A, SOT-753LP3990MFX-2.8 | Texas Instruments | NHE Electronics