LP3990SD-1.8, Texas Instruments, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear, IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6WSON
Product Attributes:
Part Number: LP3990SD-1.8
Manufacturer: Texas Instruments (TI)
Description: IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6WSON
Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
LP3990SD-1.8 Datasheet (PDF)
Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
DIGITAL SIGNAL PROCESSOR, 16-BIT
SN54AHCT74 DUAL POSITIVE-EDGE-TR
IC DECODER/DEMUX 1X3:8 16DIP
IC REG BUCK ADJ 650MA 10WSON
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Product Specifications:
MfrPart.: LP3990SD-1.8Mfr: Texas InstrumentsDescription: IC REG LINEAR 1.8V 150MA 6WSONProduct Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - LinearPackage: Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)Series: -PartStatus: ObsoleteOutputConfiguration: PositiveOutputType: FixedNumberofRegulators: 1Voltage-Input(Max): 6VVoltage-Output(Min/Fixed): 1.8VVoltage-Output(Max): -VoltageDropout(Max): 0.2V @ 150mACurrent-Output: 150mACurrent-Quiescent(Iq): 80 µACurrent-Supply(Max): 120 µAPSRR: 55dB ~ 35dB (1kHz ~ 10kHz)ControlFeatures: EnableProtectionFeatures: Over Temperature, Short CircuitOperatingTemperature: -40°C ~ 85°CMountingType: Surface MountPackage/Case: 6-WDFN Exposed PadLP3990SD-1.8 | Texas Instruments | NHE Electronics